Haber

Erbil’den Bağdat’a ‘bütçe’ tepkisi: Açlık politikası izleniyor, intikam alınıyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) yetkilileri, Bağdat’ın gönderdiği paranın vatandaşların maaşlarına bile yetmediğini belirterek, “Irak hükümetinin Kürdistan halkını aç bırakma politikası izlediğini hissediyoruz.” Erbil hükümetinin müzakere ekibi, petrol ve bütçe konularını görüşmek üzere Bağdat’ta basın açıklaması yaptı.

‘BASKI ARACI OLARAK KULLANILIYOR’

Basın açıklamasında konuşan Rûdaw’ın haberine göre Hükümet Sözcüsü Peşewa Hewramani, “Irak hükümetinin gönderdiği para maaşları ödemeye bile yetmiyor. IKBY Hükümeti tüm anlaşmalara uydu ve sorumluluklarını yerine getirdi. Ancak Irak hükümeti Hükümet anlaşmalara uymuyor.” Hewramani, “Irak’ta hükümetin maaşları ve gelirleri kesme yaklaşımıyla IKBY halkını aç bırakma politikası izleyerek burayı bir baskı aracına dönüştürdüğünü düşünüyoruz” dedi.

Hükümet Sözcüsü Hewramani sözlerine şöyle devam etti: “KBY Hükümeti’nin memur maaşlarını ödemek için 940 milyar dinara ihtiyacı var, Irak hükümetinin göndereceği miktar maaşlara yetmiyor.”

Bağdat’ta yapılan görüşmelerin sonuç vermediğini belirten Maliye Bakanı Awat Pir Cenab, “KBY’nin mali haklarını ihlal ediyorlar. Bağdat taksitle para gönderiyor.” “Bütçeye ve mali anlaşmalara müdahale var” diyen Maliye Bakanı, Bağdat’ın bütçeden gönderdiği 500 milyar dinarın ve Kürdistan Bölgesi gelirlerinin yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.

‘İKBY’DEN İNTİKAM ALINIYOR’

IKBY Bakanlar Kurulu Başkanı Dr. Umed Sabah da bütçe yasasının IKBY’den ‘intikam almak amacıyla’ yazıldığını belirtti. Dr. Umed Sabah, “Bütçe Kanunu Kürdistan Bölgesi’ne yönelik çelişkilerle dolu. Bağdat’ın korkunç niyetinin farkındaydık. Ancak yeterli niyetimizi göstermek için müzakereleri yürütüyoruz.”

Bakanlar Kurulu Sekreteri Amanc Rehim, Irak Başbakanı’nın maaşları ayrı ayrı gönderebileceğini belirterek, bütçeden sadece 500 milyar dolar göndermenin bütçe kanununa ve anlaşmalara aykırı olduğunu kaydetti. Irak Bakanlar Kurulu toplantısında IKBY’deki memur maaşları için 500 milyar dinar gönderilmesinin kararlaştırıldığını belirten Amanc Rehim, Bütçe Kanunu uyarınca Bağdat’ın her ay bir trilyon dinar göndermesi gerektiğinin altını çizdi. (DIŞ HABER)

haber-odemis.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu